Poznáte muže na obrázku? Vyhrajte cenu!
Jestliže jste poznali muže na tomto obrázku, neváhejte a hned nám napište jeho jméno na adresu michal@anima.cz. Ten, kdo jako první napíše správnou odpověď, vyhraje hodnotnou cenu.
V následujícím krátkém článku Vám trochu napovíme, kde hledat jeho jméno, a zároveň naznačíme, v čem je jeho životní příběh zajímavý pro tuto dobu.
Jména, která přešla do slovníků
Muž na obrázku měl to štěstí (nebo smůlu?), že jeho jméno přešlo do slovníků mnoha jazyků a stalo se slovem, které často používáme. Určitě jste ho mnohokrát použil(a) i Vy a neuplyne měsíc, abychom to slovo neslyšeli ve zprávách nebo si nepřečetli v novinách.
Rozcvičte se na příkladech dvou jmen s podobným osudem. Začneme těžším příkladem. Kdo je na tomto obrázku?
Na výřezu fotografie z roku 1942 je Vidkun Quisling, norský politik, který kolaboroval s nacistickým Německem. Po vypuknutí 2. světové války usiloval o to, aby se Norsko stalo německým protektorátem. V den německé invaze do Norska provedl puč a během války pak byl ministerským předsedou kolaborantské vlády. Po válce byl popraven.
V mnoha jazycích se jeho jméno stalo označením kolaboranta a vlastizrádce - v češtině se vedle tvaru “quisling” objevuje i tvar “kvisling”.
Tenhle příklad byl trochu těžší v tom, že slovo quisling ani kvisling se zase tak často nevyskytuje.
Jméno člověka na dalším obrázku používáme mnohem častěji. Proniklo ovšem pouze do češtiny. Kdo je to?
Na tomto obrázku je Johann Georg Grasel popravený ve Vídni v roce 1818 ve věku pouhých 28 let. I za tak krátký život dokázal provést obrovské množství loupeží (bral pouze chudým) i nějaké to zabití. Byl to zřejmě pořádný lump a ničema - prostě: grázl.
Kdo je muž na obrázku úplně nahoře?
Snad Vás potěší, že se v něčem liší od obou předchozích pochmurných příkladů - nebyl popraven. Liší se i v tom, že slovo vzniklé z jeho jména neoznačuje osobu. Je to podobné jako třeba u slova “ampér”. To také pochází ze jména André-Marie Ampèra, ale mluvíte-li o ampérech ve vedení, nemluvíte o osobách.
Jméno toho vousáče proniklo do velmi mnoha jazyků a používá se opravdu často. Přesto možná jeho obrázek vidíte dnes poprvé.
Období jeho života, které jeho jméno zvěčnilo, je dobré si v této době připomenout. Může nás trochu povzbudit - ukazuje, že je možné podniknout něco i tam, kde se zdánlivě nedá nic dělat.
Takže můžete začít hádat - kdo to je? Všimněte si laskavě, že děláme, co je v našich silách, abychom Vás povzbudili k přemýšlení. Nejenže vítězi nabízíme cenu, my dokonce nabízíme hodnotnou cenu!
Jestliže se nikomu nepodaří uhodnout správné jméno, soutěž ukončíme, když se více než 24 hodin nikdo neozve s dalším pokusem. (Používejte, prosím, pouze shora uvedený e-mail, aby nevznikly pochyby, kdo odpověděl dříve.) V každém případě soutěž ukončíme nejpozději o půlnoci v neděli 28. 11. 2010.
Závěrečné upozornění
Na programu ANIMA Instruktáží pro tento rok už zbývají poslední dvě:
- 25. 11. 2010: “A se mnou přijde právo”,
- 9. 12 2010: “Statečnost a sebeovládání“.
Klikněte zde a dostante se k dalším informacím i k přihlášce.
22/11/2010 v 10:01 am
Dobrý den,
domnívám se, že se jedná o Charlese Cunninghama Boycotta. Ale na rovinu přiznávám, že jsem si ho našel na Wiki
22/11/2010 v 5:59 pm
Dobré odpoledne,
tak mi napadlo, že to může být Sigmund Freud.
Přeji příjemný celý týden,
Martin Vydra
23/11/2010 v 10:00 am
Martinu Vydrovi:
Máte pravdu, podoba tu je. Jenom jsem si říkal, že to jméno přece nepřešlo do slovníku. Pro jistotu jsem se podíval a zjistil, že freud se v angličtině (a zdá se, že i jinde) používá jako hovorové označení psychiatra. Za to zjištění tedy vděčím Vám.
V češtině to ale asi nemáme, že? Mohli bychom zkusit začít používat sloveso: “freudovat”, nebo ještě lépe “frojdovat”.
23/11/2010 v 11:11 am
Tja, es ist Kaiser Franz Josef!
23/11/2010 v 12:04 pm
Jasně je to Captain Charles Cunningham Boycott ) obrázek je stažen přímo z wiki, gratuluji panu Dudkovi, ostatním přeji pěkný den
23/11/2010 v 3:46 pm
Buriánkové Monice:
My ostatní Vám také přejeme pěkný den, paní Buriánková!