Archív kategorie: 'Kaizen' Category

Používáte bílé lži? (Made in USA)

Sunday, Říjen 31st, 2010

Američané často používají spojení “bílé lži” (white lies) a někteří z nich dokonce učí své děti, že bílé lhaní je součástí slušného vychování. My v tomto článku použijeme bílé lži jako východisko k uvažování, zda existují “dobré lži” a “špatné lži”.
(více…)

Zvyk, který zachraňuje životy lidem i firmám

Tuesday, Září 15th, 2009

Moje stařenka (babička) na Moravském Slovácku považovala pod svou důstojnost rozhlížet se, než začala přecházet silnici.

“Šak ňa vidí”, říkávala.

Říkala to do té doby, než ji porazila motorka.
(více…)

Osvědčená metoda jak překonat skleslost a dostat se ze šlamastiky

Monday, Srpen 31st, 2009

Toto je první ze série slíbených článků na téma „jak zabudovat prozíravost do popisu Vaší práce“. A tu důležitou  metodu, které  se v něm věnujeme,  před několika dny použil jeden francouzský bezpečnostní agent, když se ocitl v pořádné šlamastice.
(více…)

Čelem vzad - nejrychlejší cesta k Vašemu cíli?

Wednesday, Duben 15th, 2009

343px-u-turnsvg.png
Všichni jsme to zažili na výletě. Cesta, které jsme věřili, že nás dovede k cíli, se začala ztrácet. Ukázalo se, že to nejchytřejší a nejprozíravější bylo udělat čelem vzad a vrátit se do místa, kde jsme ještě určitě byli na správné cestě.

Kdo se snažil jít za každou cenu vpřed, se většinou nakonec také vrátil, jenomže později, špinavý a potrhaný z trní. A zmeškal večeři.

O podobném rozhodování je tento článek.  A jde o víc než o zmeškanou večeři.
(více…)

Příběh Záchranné flotily - jak Vám pomůže

Tuesday, Duben 7th, 2009

388px-theshipsarecoming.jpg

Co je ve Vaší firmě nejcennější? Co je třeba za každou cenu uchovat i v krizových dobách? Na tuto otázku často slýchám - zejména v poslední době  - stejnou odpověď. A ta naštěstí ukazuje cestu k překonání obtížného období, jestliže si připomeneme pozoruhodný příběh Záchranné flotily. O tom je tento článek.

(více…)

Jak Vám běhají havrani?

Monday, Únor 4th, 2008

Jak se havrani přemisťují z místa na místo? - Odpověď: běhají.
Nezapomněli jsme na něco? Ovšemže zapomněli, a to na něco velmi důležitého.
Oni také létají!

Jak se lidé rozhodují? - Odpověď: snaží se nalézt odpověď na otázku: “Co je pro mě v této situaci nejvýhodnější?”
Nezapomněli jsme na něco? Ovšemže zapomněli, a to na něco velmi důležitého.

(více…)

Až budete pálit své lodě

Friday, Srpen 3rd, 2007

Na jaře L. P. 1519 zahájil Hernándo Cortés výpravu do nitra Mexika. Nařídil vyložit veškerý náklad lodí, na nichž přijeli, a lodě nechal zapálit. Tím hned zkraje ušetřil spoustu pozdějších diskusí na téma, jestli by nebylo lepší se vrátit.

Kdo příliš často zapaluje své lodě, strhává za sebou mosty, práská dveřmi, ten se většinou ke své škodě ochuzuje o užitečné varianty, jak dál pokračovat. Zavírá si ústupové cesty.

Kdo naopak z vlastní zkušenosti vůbec neví, co znamená spálit své lodě, ochuzuje se také, ale jiným způsobem. Pálení vlastních lodí je důležitou manažerskou dovedností. A nejen manažerskou. Metoda kaizen Vám pomůže i zde.
(více…)

Obrázky z předmanželského života ilustrují kaizen

Wednesday, Červenec 25th, 2007

Ve dvou předchozích článcích jsme naznačili, jak metoda kaizen dokáže uvést do pohybu velké a důležité změny. Je třeba se vyvarovat nedorozumění a neplést si kaizen s něčím jiným. Proto jsme si minule vypomohli historií jedné slavné sázky.

Zbývá upozornit ještě na jedno možné nedorozumění, také pokud možno dostatečně barvitým přirovnáním. Jako na zavolanou se v čísle týdeníku The Economist z 26. května 2007 objevil obsáhlý článek “The frayed knot” (Roztřepený uzel) věnovaný stavu manželství v Americe. V něm jsou dva překvapivé odstavečky a navíc slovní obrat “Sliding versus deciding” (Sklouznout versus rozhodnout se), které nabízejí skvělý příměr k tomu, co kaizen má a nemá znamenat.
(více…)

Bomba, která nevybuchla, a podzemní jezero Vaší síly

Wednesday, Červenec 11th, 2007

Metoda kaizen, které jsme věnovali minulý článek, slibuje ve Vás odhalit další pozoruhodné zdroje a obohatit repertoár Vašich postupů. Jsme většinou dost nasáklí taylorismem a začátky hledání zmíněných zdrojů mohou být obtížné, můžeme snadno zabloudit. Proto představu “chození po špičkách kolem amygdaly” z Maurerovy knihy v tomto článku doplníme o další obraz z historie “bomby, která nevybuchla”.
(více…)

Japonskou metodu kaizen Vám osvětlí česká Andulka šafářova

Sunday, Červen 24th, 2007

Kaizen. Každý manažer už asi někdy slyšel o této metodě postupného zlepšování, které se připisuje lví podíl na úspěších japonských firem. Někteří zažili i pokusy zavést něco takového u nás. Často pokusy bez valného úspěchu. Kde byl zakopaný pes?

Vzpomeňte si na staročeský thriller “Andulko šafářova, husičky nemáš doma”. Malér! Katastrofa! Husičky nejsou doma! Co se stalo? Kde jsou?

“Husy jsou v ječmeně. Andulko, vyžeň je! Vyžeň je z ječmene ven, dřív než bude bílý den!”

Andulka je naštěstí na výši situace a říká, že při řešení mimořádné události bude vycházet ze stěžejní zásady “hlavně nevzbudit paňmámu”. Protože “Paňmáma lehce spí, jak se hnu, všecko ví.”

A přesně tak je to při používání metody kaizen. Je třeba se držet zásady “hlavně nevzbudit amygdalu”.

(více…)