Jste prodejní?
Monday, Srpen 29th, 2011Otázka v nadpisu není myšlena jako urážka, jak se přesvědčíte v tomto článku. Pro každý případ raději začneme zlehka a od lesa. (více…)
Otázka v nadpisu není myšlena jako urážka, jak se přesvědčíte v tomto článku. Pro každý případ raději začneme zlehka a od lesa. (více…)
Tento článek je o tom, jak autor hesla Velké francouzské revoluce pronikl k jádru věci, a jak to souvisí s jedním palčivým dilematem velkých firem.
(více…)
Opravdu jaký manažer, taková schůze? Aha, tak proto tedy někteří manažeři schůze vůbec nesvolávají. Brání jim v tom vrozená skromnost!
(více…)
Znáte, jak James March vysvětloval rozdílné fungování firem na příkladu autonehody?
Jak vypadá firma, která dosahuje absolutních výšin kvality? Asi se nám všem vybaví podobná představa. Představa, kterou nejspíš úplně rozmetá indická organizace dabbawalů. Proč tato organizace přitahuje pozornost odborníků na řízení?
Začneme stručným připomenutím, jak vypadá ve firmách úsilí o kvalitu.
(více…)
Co napovídá o organizaci, pro niž pracujete, způsob, jakým jsou lidé přijímáni a propouštěni? Pro poučení se vypravíme do SAS, za Společností přátel žehu i do Brna.
(více…)
Kdy Vás naposledy někdo nazval údem? Nepamatujete si? Necháme-li stranou sprosté nadávky, s takovým oslovením se dnes prakticky nesetkáme. Ještě naši pradědové byli oudy nazýváni a byli na to hrdí. Co se od té doby změnilo? Jak se to projevuje například na pracovištích?
V článku “Jak silný je váš záložní management?” jsme mluvili o manažerech dýchajících otrávený vzduch, kteří by potřebovali “klimatické lázně”. Zde uvádíme 4 otázky, které Vám pomohou zjistit, zda se v takovém nebezpečném ovzduší náhodou nepohybujete.
(více…)
První ze známých zákonů profesora Parkinsona bývá nazýván zákon narůstající pyramidy. Zdá se, že panuje i ve firmách dbajících na to, aby jejich organizační pyramida zůstala pěkně plochá. Možná se něco takového odehrává i před Vašima očima. Zkuste se zamyslet, co se to vlastně děje - poznané nebezpečí je poloviční nebezpečí. Je to něco, co Eduard Štorch popisoval u lovců mamutů, nebo je ve hře něco jiného?
Před několika málo lety popsal Jo Owen v krátkém článečku nazvaném “Flat organizations, flat results” (Ploché organizace, stagnující výsledky), co se stalo v jedné velmi úspěšné, ale tradiční firmě, když se rozhodla vytvořit plochou organizační strukturu. Zde je několik jeho pozorování: