Mějte se dobře!
05/06/2012ANIMA Forbína končí. Proč - to se dozvíte v tomto článku.
Číst celý článek »
ANIMA Forbína končí. Proč - to se dozvíte v tomto článku.
Číst celý článek »
V období duben - červen 2012 nabízíme pět speciálních “časosběrných” instruktáží. Tento čtvrtek začínáme první z nich. Zde si můžete udělat velmi rychlou představu o tom, co by Vám mohla dát.
Milióny diváků znají z filmu Apollo 13 větu “Houstone, máme problém”, kterou začal dramatický zápas o přežití posádky kosmonautů směřující k Měsíci.
Na minulé instrukáži se jeden z účastníků pozastavil nad tím, že ještě nikdo nevystoupil s požadavkem, aby tu větu ve filmu opravili tak, jak je v nadpisu: “Houstone, máme výzvu.” Třeba by se na tu změnu rády složily firmy, které pracně vtloukají svým zaměstnancům do hlavy, že slovo “problém” je zakázané. Smí se říkat jen “výzva”.
Jeho nápad mě pobavil stejně jako myšlenka, kterou jsem slyšel loni: Microsoft by měl ikonu koše, kterou umisťuje na plochu počítačů, nahradit několika koši - aby bylo možno třídit odpad.
“Naučit se číst mapu s vědomím, že půjde o život.” Tak nějak se dá ve stručnosti shrnout lekce, o níž je tento článek.
Jestliže víte, co je “resilience engineering” nebo se aspoň můžete pochlubit tím, že jste si dokázal(a) udržet zdravý odstup od metod řízení rizik (risk management), pak si tenhle článek snad s chutí přečtete. Jestliže Vaše odpověď na úvodní otázku zní ne, pak byste si ten článek měl(a) přečíst tuplem.
Číst celý článek »
foto José Manuel Suárez, zdroj Wikimedia Commons
Odvážíme se ohlédnout za tím, co jsme si přáli před pár lety?
“Shrňme to, milý Watsone:
- Někteří z těch, kdo byli na zámku, nemají alibi.
- Všichni, kdo byli na zámku, mají motiv.
Co z toho plyne?”
Gratuluji Vám, jestliže Vám ve vteřině vyskočil správný závěr: “Někteří z těch, kdo mají motiv, nemají alibi.”
Jestliže Vám (jako asi většině z nás) logický závěr oněch dvou předpokladů tak rychle nenaskočil, pak Vás tento článek může dost zajímat a možná na konci i napíšete Ježíškovi.
Ptá se řidič u pumpy: “Kolik stojí kapka benzínu?”
“Kapka? To je zadarmo”, odpovídá pumpař.
“Tak tedy plnou nádrž. Nakapat!”
Číst celý článek »
Nedávno jsem na semináři s několika desítkami manažerů z jedné firmy hodil udičku: “Necháte-li někde něco cenného, nehlídaného a nezajištěného, někdo to ukradne. To je skoro jako přírodní zákon.” Několik jich zabralo: “Ne skoro, to je naprosto spolehlivý přírodní zákon.”
Zavzpomínal jsem potom, jak jsem jako dítě slyšel vyprávět člověka, který žil ve Švédsku, že tam nezamykali domy i když šli pryč. Nikdo je nevykradl.
Teď už i tam domy zamykají. Co se stalo? Prosadil se “přírodní zákon”? Nebo se něco pokazilo ve společnosti?
Číst celý článek »
I velmi zapeklité situace někdy dokáže vyřešit revoluční nápad. V tomto článku se s jedním takovým seznámíte. Po několika vážných článcích tento úplně vážný není, to je nutno připustit.